Tournament of Towns in Toronto
International Diplomas
[ 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 ]

Certificates
[ 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 ]

Certificates for 2006-2007 season:

Group I: Score ≥ 15

Dimitri Dziabenko 11    Don Mills Collegiate Institute
Yan Li 11 Dr. Norman Bethune Collegiate Institute
Kent Wai Kit Huynh 12 University of Toronto Schools
Yung-lin Yang   8 Windfields Junior High School
Alexander Remorov 11 William Lyon Mackenzie Collegiate Institute
Yi Song 12 Don Mills Collegiate Institute
Andrew Yi-Long Yu   7 St. Andrew's Junior High School
Gary Peng 12 Don Mills Collegiate Institute
Shuyun Wu 12 Martingrove Collegiate Institute

Group II: 10 ≤ Score < 15

James Kim   9 Leaside High School
Daniel Spivak   6 Integral
Jonathan Schneider   9 University of Toronto Schools
Sina Makaremi 12 John Fraser Secondary School
Yang Zhu 11 Albert Campbell Collegiate Institute
Max Zhou 12 LAmoreaux Collegiate Institute
Noam Sutskever   8 R J Lang
David Yiwei Ding 10 Victoria Park Collegiate Institute
Zimu Zhu 10 Richmond Hill High School
Brook Jensen   9 Thornhill Secondary School
James Huang 11 Sir John A. Macdonald Collegiate Institute
Chenfei Du 11 William Lyon Mackenzie Collegiate Institute
Shafqat Ahmed 10 Woburn Collegiate Institute
Kevin Sheng Liu 12 Agincourt Collegiate Institute
Yuanda Zheng 10 John A. Macdonald
Jacob John Plachta   9 Woburn Collegiate Institute
Peter Paul Lin   9 Marc Garneau Collegiate Institute
Shiyao Zhang 12 Jarvis Collegiate Institute
Shreeram Senthivasan   7 Birch Cliff Public School
Qin Deng 11 Marc Garneau Collegiate Institute
Neal Ning Yuan Pan 11 Georges Vanier Secondary School
Vitalik Buterin   7 Integral

Group III: 8 ≤ Score < 10

Leo Anghelescu 12 Victoria Park Secondary School
Sasha Kitaygorodsky   8 Bayview Glen
Youngho Yoo   8 Windfields Junior High School
Long Wan 10 Jarvis Collegiate Institute
Helen Zhang 10 Northern Secondary School
Florence Siuyee Chan 10 Marc Garneau Collegiate Institute
Olga Belaya 12 TL Kenedy
Tianle Zhao   8 Hillcrest Public
Qin Ran Huang   8 John G. Althouse
Cindy Victoria Bui   8 Kent Senior Public School
Ziyue Zhang 10 Harbord Collegiate Institute
Albert Kwon 10 Richview Collegiate Institute
Jesse Bingjie Wang   7 Kennedy Public School

Group IV: 6 ≤ Score < 8

Laila Elizabeth Hulbert 11 Hawthorn School for Girls
Nathan Alfred Chow   8 Bayview Glen
Vithushan Jeyakumaran 10 Richmond Hill H.S.
Lisa Chenxue Zhang 12 William Lyon Mackenzie Collegiate Institute
Leao Liu 12 Sir. John A MacDonald Collegiate Institute
Abishek Andrew Shanmugarajah   9 Victoria Park Secondary School
Sivathanushan Easwaran 11 Georges Vanier Secondary School
Ryan Ahn 11 William Lyon Mackenzie Collegiate Institute
Bobby Li 11 Georges Vanier Secondary School
Ilan Tzitrin   8 Integral
Sunny Meng Du   8 St. Andrews JHS
Leanne Wang   8 Windfields JHS
Chen Liu 12 Streetsville Secondary School
Eswara Depak Thiagu   7 Kennedy Public School

Main:
   Home
   Mission
   About
   Info

Tournament:
   Moscow
    Organizers
   Toronto HQ
   Canada
   Archives
   Grading  
   Conference
   Winners

Links
   Links

Sign-up/
Register



Tournament of the Towns is held in Toronto since 1996.
© 2001—2017 by Department of Mathematics, University of Toronto.