2017-2018 Graduate Courses Timetable

F = First Term (Monday, September 11, to Wednesday December 6, 2017)
S = Second Term (Monday, January 8 to Tuesday, April 3, 2018)

 

FALL CORE COURSES FINAL EXAMS SCHEDULE :

MAT1000HF:  Mon. December 11; 9:00 a.m.-12:00 p.m. / EX200 (255 McCaul Street)
MAT1060HF:  Thurs. December 14; 10:00 a.m.-1:00 p.m. / BA6183
MAT1100HF:  Tues. December 12;  11:00 a.m.-2:00 p.m. / BA6183
MAT1300HF:  Wedn. December 13, 1:00-4:00 p.m. / BA6183
MAT1600HF:  Thurs. December 7, 9:30-12:30 p.m./BA6183

 

COMPREHENSIVE EXAMS:

  • Analysis:  Wednesday, September 6, 2017, 1:00 - 4:00 p.m. in BA6183
  • Algebra:  Thursday, September 7, 2017, 1:00 - 4:00 p.m. in BA6183
  • Topology:  Friday, September 8, 2017, 9:00 a.m. - 12:00 p.m. in BA6183
  • Exams in Probability and PDE will be offered upon request

 Graduate Students Orientation: Monday, September 11, 2017, 1:30 p.m. - 4:30 p.m. (Math Lounge/BA6183)

Courses presentation schedule

Course NumberCourse NameInstructorTimeRoom
MAT1000HF
MAT457H1F
Real Analysis I
J. De Simoi M 11
W 10-12
BA6183
MAT1001HS
MAT458H1S
Real Analysis II
J. Arthur MWF 11 BA6183
MAT1002HS
MAT454H1S
Complex Analysis
E. Bierstone MWF 10 BA6183
MAT1006HF Topics in Real Analysis: Dimension properties of deterministic and stochastic fractal sets I. Binder M 1
W 12-2
BA6180
MAT1011HF
MAT436H1F
Introduction to Linear Operators G. A. Elliott MWF 2 HU1018
MAT1016HS
MAT437H1S
Topics in Operator Algebras: K-Theory and C*-Algebras G. A. Elliott MWF 2 HU1018
MAT1060HF Partial Differential Equations I C. Sulem T 3-5
Th 12
BA6183
MAT1061HS Partial Differential Equations II S. Alexakis M 3
W 2-4
BA6180
BA2159
MAT1062HF Topics in PDE I: Introduction to Mean Curvature Flow R. Haslhofer M 1-3
W 11
First class Mon., Sept. 18
FI
MAT1100HF Algebra I
A. Braverman T 11-1
Th 11
BA6183
MAT1101HS Algebra II F. Murnaghan M 1
F 2-4
BA6183
MAT1103HF Topics in Algebra I: Symmetries - Finite Groups R. Buchweitz
T 10-1


BA6180

MAT1126HS Lie Groups and Hamiltonian PDEs B. Khesin W 11-1
Th 2
BA6180
MAT1155HF
MAT448H1F
Introduction to Commutative Algebra and Algebraic Geometry P. Milman T 5-7
F 12
BA6183
MAT1191HS Topics in Algebraic Geometry: Newton Okounkov Bodies A. Khovanskii T 12
Th 4-6
BA6180
HU1018
MAT1192HF Advanced Topics in Algebraic Geometry​:  Algebraic D-modules A. Braverman Th 1-4 HU1018
MAT1198HS Automorphic Forms and Representation Theory II:  Functoriality, the Trace Formula and beyond Endoscopy J. Arthur MWF 12 BA6183
MAT1202HF
MAT417H1F
Analytic Number Theory J. Friedlander M 12-2
W 12
BA6183
MAT1210HF Topics in Number Theory: Introduction to Shimura varieties S. Kudla M 3-5
W 1
HU1018
MAT1300HF Topology I M. Gualtieri
Th 2-4
F 2
BA6183
MAT1301HS Topology II A. Nabutovsky T 1-3
Th 1
BA6183
MAT1302HS
APM461H1S
Combinatorial Theory A. Nabutovsky T 11
Th 10-12
BA6183
MAT1305HS Topics in Geometric Topology: Calabi-Yau manifolds M. Gualtieri T 3-5
Th 3
BA6180
MAT1312HF Topics in Geometry: Hyperbolic surfaces M. Fortier Bourque T 10
Th 10-12
HU1018
MAT1312HS Topics in Geometry: Characteristic classes V. Kapovitch T 2
Th 2-4
HU1018
MAT1314HS Introduction to Noncommutative Geometry G. Elliott MWF 3 HU1018
MAT1340HF
MAT425H1F
Differential Topology D. Faifman W 1
F 9-11 
BA6183
BA1200
MAT1341HF Topics in Differential Geometry:  Lie Groupoids and Lie Algebroids E. Meinrenken M 10-12
T 2
BA6180
MAT1341HS Topics in Differential Geometry:  Currents and counting of curves K. Rafi T 11
Th 10-12
BA6180
MAT1342HF
MAT464H1F
Introduction to Differential Geometry: Riemannian Geometry R. Rotman T 1-3
Th 1 
BA6183
MAT1355HS Singularity Theory P. Milman
Th 12-1
      4-6
BA6183
MAT1360HF Complex Manifolds J. Bland W 2
Th 1-3
BA6180
MAT1430HS Descriptive Set Theory S. Todorcevic T 3
Th 2-4
BA6183
MAT1499HS Teaching Large Mathematics Classes J. Repka F 11-1 BA6180
MAT1502HF Topics in Geometric Analysis:  Convexity A. Burchard W Th 3-5 BA6180
MAT1502HS Topics in Geometric Analysis: Optimal transportation, geometry and dynamics R. McCann W 3
F 3-5
BA6180
MAT1507HS
APM441H1S
Asymptotic and Perturbation Methods C. Sulem Th 2-5 BA1230
MAT1508HF
APM446H1F
Techniques of Applied Mathematics: Applied Nonlinear Equations M. Sigal W 5
Th 5
F 2
BA3008
BA6183
BA3008
MAT1600HF Mathematical Probability I D. Panchenko T Th 9:30-11 BA6183
MAT1601HS Mathematical Probability II D. Panchenko T 9-11
Th 9
BA6183
MAT1700HS
APM426H1S
General Relativity S. Aretakis F 4-7 BA024
MAT1723HF
APM421H1F
Quantum Mechanics M. Sigal W 3
Th 4
F 3
BA3008
BA6183
BA6180
MAT1739HS Topics in Mathematical Physics: Partial Differential Equations of Quantum Physics M. Sigal Th 5
F 4-6
BA6180
BA6183
MAT1750HF Computational Mathematics: Shameless mathematica D. Bar-Natan M 10
F 10-12
BA6183
MAT1750HS
MAT482H1S
Computational Mathematics: Math Models A. Stinchcombe M 12
W 12
F12
RW140
SS561
RW140
MAT1846HS Topics in Dynamical Systems: Geometry of Neuroscience M. Marcolli M 11-1
T 1-3
First class:
Mon. Jan. 15
BA6180
MAT1847HS Introduction to Holomorphic Dynamics G. Tiozzo M 2
W 1-3
BA6180
MAT1856HS
APM466H1S
Mathematical Theory of Finance L. Seco M 11-2 LM162
MAT1901HF Reading in Pure Mathematics: Variational theory of minimal surfaces A. Neves
F. Marques
M 3-5
T 10-12
First week only:
Th. Oct. 12 - Fri. Oct. 13/ 3-5
FI
MAT1951HS Reading in Applied Mathematics: Infinite dimensional dynamical systems and their applications in mathematical biology M. Efendiyev W 11-1
Th 11
FI210

JEB1433HS

Medical Imaging A. Nachman Th 10-1 BA2135

Key to building codes:

BA--Bahen Centre, 40 St. George Street
FI--Fields Institute, 222 College Street
HU--215 Huron Street, 10th Floor
LM--Lash Miller Chemical Labs, 80 St. George Street
RW--Ramsay Wright Laboratories, 25 Harbord Street


Last updated: October 3, 2017